Co se stalo před 13,7 miliard let?

22. května 2013 v 12:31 | Černá Kočka |  Jednodílné povídky
Zdar zlatíčka,
taky vás, uuh, moc ráda vidím xD
Víte, věc se má tak... No... Stále nemám moc času, včera byl koncert a předtím jsme furt ve škole něco psali, ale aspoň jsem začachromachrovala písemku z matiky tak, že mám jedničku, wohahá! xD (toho si, uuh, nevšímejte :D) Takže jako super, dokonce mě už zuby tak nebolej, ale bolí mě pro změnu ruka, protože jsem dneska ráno byla na očkování, což mě, uuh, poměrně obtěžovalo, ale nevadí xD
Právě se asi divíte, proč jsem sakra doma. Vy se divíte a já si hovím. Kdo se diví, tomu je divno, kdo si hoví... Uuh, víte co? Já mám totiž dneska studijní volno, yaaaay! Ale za strašlivou cenu... Zejtra budu muset psát srovnávačky SCIO. Dneska píše jedna půlka třídy, zejtra druhá. Pracovně jsme rozdělený na "dívky" a "chlapce". Zkuste hádat, co jsem já.
...
Ano, samozřejmě, že chlapec, že jo :DD
No. Ale k tématu. Jelikož jsem nenapsala žádnou kapitolku kapitolovejch povídek, mám tu pro vás aspoň jednorázovku, kterou jsem napsala jakožto úkol na češtinu. Ale nakonec jí asi nevyužiju, protože zaprvé to nedopadlo tak úplně, uuh, jak bych chtěla - no, vlastně se vypravování nakonec vyvinulo spíš v dialog, ale nevermind a zadruhé mám druhej, asi lepší nápad. Takže pokud stihnu napsat to druhý, tak tohle nevyužiju.
Na začátek vás musím varovat, že je to dost, uuh, vadný. Takže se nelekněte xD
No, já už nebudu moc kecat, abych stihla ještě dneska dojít na poštu, takže se mějte a doufám, že se vám tahle moje bezvadná jednorázovka bude aspoň trochu líbit, ačkoli mě se to fakt nelíbí ani trochu :DD


Kdysi, před počátkem všech věků, kdy ještě neexistoval ani Čas, ani Prostor, byla pouze mocná Al'Galliné, obrovská tlustá slepice, nesoucí schopnost stvořit a dát život.
A právě tehdy snesla tato mocná slípka vejce. Jenže to nebylo jen obyčejné vejce, bylo to Vejce. Vejce, které bylo stejně jako jeho máti kulatého tvaru a obřích rozměrů. Al'Galliné si pro sebe spokojeně kývla a uložila Vejce do hnízda. Poté se na něj posadila a usnula.
Když se mocná slepice probudila, zjistila, že se Vejce začíná hýbat. Vzdálila se a opatrně, jako každá správná starostlivá matka do něj jemně strčila zobákem, aby vědělo, že je tu s ním.
Vejce se hýbalo čím dál víc, když tu, jako když do ní střelí, se skořápka rozbila a její kousky odlétly na všechny strany. Z Vejcete se vyklubal Vesmír. V tu chvíli byl ještě malý, jenže pak začal rychle a nezastavitelně růst, zvětšovat se. A pokračuje v tom dodnes, zatímco pramáti všeho Času a Prostoru, mocná Al'Galliné spokojeně přihlíží a drží nad ním, a tím pádem i nad námi všemi svá ochranná křídla.
A právě protože Vejce bylo kulaté, stejně jako je i samotná Al'Galliné, je přirozeným stavem všeho existujícího koule. Všude kolem sebe mohou obyvatelé Vesmíru vidět kulatý a kruhový tvar - planety, Slunce, Země, Měsíc, na dosah jsou pak například plody stromů - jablka a broskve. Kruhem je též neustále se opakující koloběh života v přírodě.
A tak to je, bylo a vždy bude.

Když Max dočte, zvedne hlavu a zadívá se na Ashe, který sedí naproti němu, netrpělivě okusuje propisku a s téměř dětským nadšením mu oplácí pohled svýma zářivě modrýma očima.
"Tak co, co si o tom myslíš?" zeptá se Maxe.
"No," oslovený se na chvilku zamyslí a lehce se ušklíbne, "především by mě zajímalo, cos hulil, když jsi to psal."
Natáhne se přes stůl a podá papír otrhaný sešit Ashovi, který se teď tváří nesmírně dotčeně.
"No dovol?! To je moje vrcholné dílo, dosud to nejlepší, co jsem napsal,"řekne modrooký chlapec, zatímco si od svého kamaráda vezme sešit a ochranitelsky si ho přitiskne k hrudi, "bude to pokračovat a jednou z toho bude velmi slavná kniha. Bude to světový bestseller!"
Max se pousměje... Ash je vážně naivní jako malé dítě. I když sebevědomí mu rozhodně nechybí.
"Hele, neříkám, že je to špatný, to vůbec ne, právě naopak. Já jen říkám, že je to opravdu... Ehm... Zvláštní a že takovýhle styl umění asi většina lidí nebude schopná pochopit."
Ash se zamyšleně zahledí kamsi do dáli, podrbe ve vlasech a pomalu přikývne. Potom se obrátí zpátky ke svému kamarádovi a probodne jej ostrým pohledem.
"Ale ty to chápeš, že jo?" zeptá se ho.
"A co jako?" zareaguje poněkud zmateně Max.
Modrooký kluk se zatváří netrpělivě a odpoví:
"No přece to, že je to satira. Ironie. Parodie," rozhodí rukama.
"He?" udělá Max nechápavě.
Ash protočí očima, ve tváři má stejný výraz jako učitel, který strávil celou hodinu vysvětlováním žákovi probíranou látku, kteou onen student nakonec stejně nepochopil. Což působí celkem komicky, vzhledem k tomu, že je Ash o hlavu menší než Max a vypadá aspoň o tři roky mladší.
"Takže nechápeš," řekne s povzdechem modrooký chlapec svému kamarádovi, "No dobře. Dovol, abych ti to vysvětlil."
Max jen přikývne, protože ví, že nemá cenu přerušovat Ashe, když se rozhodne začít filozofovat.
"Poslouchej, věc se má takhle - touto svou 'slepičí teorií' o stvoření vesmíru narážím na to, že lidé vlastně vůbec nic nevědí. Všichni si myslí, že jo, ale opak je pravdou. Říkají: 'No jasně, vesmír vznikl před 13,7 miliard let Velkým třeskem, to je přece jasný,' jenže ono to ve skutečnosti jasný není. Všechno jsou to jen nepodložený teorie, něco, co támhle nějaká banda vědců vypočítala ve výzkumném ústavu. A taky je možný, že se třeba sekli o pár nul, ale to teď nechme být. Tak jako tak, nejsou žádný důkazy pro to, že opravdu došlo k Velkému třesku, ale přesto ho v dnešní době všichni berou jako samozřejmost. Učí se to na školách, univerzitách, je to i ve všech knihách. Ale kdo ví, jak to bylo doopravdy? Může mi někdo přinést videozáznam Velkého třesku? Ne. Protože žádnej takovej záznam prostě neexistuje."
Ash se na chvilku odmlčí a pak pokračuje:
"A lidi se ptají: 'Jak vlastně probíhal Velký třesk?', jenže takhle otázka nestojí. Měli by se spíš ptát: 'Byl vůbec nějaký Velký třesk? Co se vlastně stalo před 13,7 miliard let?'... I když popravdě řečeno, ani tohle není správná otázka, podle mě by bylo nejvíc na místě ptát se: 'Bylo to vůbec před 13,7 miliard let? A víme vůbec něco?'.
A tohle jsou otázky, na který nám nikdo není schopnej poskytnout odpověď, ani fyzikové a matematikové se svejma složitejma výpočtama, ani náboženství, ani věda samotná jako taková. A to neplatí jen pro vznik vesmíru, ale pro všechno ostatní, čím se věda zabývá a tvrdí nám, že všechny odpovědi na otázky v těchto oborech zná, nebo popřípadě, pokud je nezná, že s nimi přijde hodně brzy. Ale je to nesmysl. Všechno je to fantazie, jaderná fyzika, kvantová teorie, evoluční teorie a konečně právě i Velký třesk. V ničem se to neliší od mojí pohádky o slepici Al'Galliné. A už brzy nastane čas, kdy bude muset věda čelit svým hranicím."
Ash konečně domluví a zahledí se na Maxe v očekávání reakce, která na sebe při těchto jejich diskuzích nikdy nenechává dlouho čekat. Ani tentokrát tomu není jinak.
Větší kluk po chvíli zamyšleného ticha přikývne, zhluboka se nadechne a řekne:
"Dobře... Musím říct, že tvoje teorie je propracovaná, ale taky velmi odvážná," pozvedne ruku, aby zastavil svého kamaráda, který už otevírá pusu k protestu,"akorát myslím, že z tý tvý pohádky není úplně poznat, že to z ní má vyplývat. Jo, a mimochodem, některý věci jsou dost dobře potvrzený důkazama. Třeba právě Velkej třesk, kterej ty tolik kritizuješ lze prokázat, nebo aspoň z části díky teorii relativity."
"Ale teorie relativity je jen další z tý hromady teorií, který ve výsledku taky nakonec můžou být snůška blábolů, Einstein byl možná génius, ale to ještě neznamená, že věděl všechno," namítne Ash.
Max povytáhne obočí.
"Chceš snad říct, že se Einstein mýlil v teorii relativity? Zrovna ona je prokazatelně ověřená, díky ní pracují všechny satelity, GPS navigace a systémy a taky díky ní se lidem daří létat do vesmíru."
Modrooký chlapec nervózně zagestikuluje rukama a odpoví:
"Jo, to je sice pravda... Ale uvažuj. Co když to není tak jednoduchý, jako to vypadá? Co když je za tím vším něco jinýho, co nám celou dobu uniká?"
Max se na Ashe zkoumavě podívá a nakloní hlavu.
"Myslíš čtvrtý rozměr? S tím teorie relativity počítá, v tomto případě je jím víceméně právě čas," nadhodí.
Menší kluk zuřivě zavrtí hlavou.
"Ne, takhle jsem to nemyslel, nesnažil jsem se tím naznačit čtvrtej rozměr. Třeba je tam ještě něco jinýho... Ale zpátky k Velkýmu třesku. Podstatný je, že i jestliže teorie relativity platí teď, nevíme, jaký podmínky panovaly před Velkým třeskem, nebo během něj. Je to něco nevysledovatelnýho a neprokazatelnýho," vášnivě zagestikuluje rukama ve vzduchu, čemuž se Max v duchu zasměje. Ash prostě mívá sklony nechat se příliš unést diskuzí, pak dokáže hodiny mluvit, mávat u toho kolem sebe rukama a nic ho nezastaví.
"To je poměrně nevědecký tvrzení, nicméně, asi mi právě došly argumenty, jelikož je pravda, že podmínky panující při Velkým třesku teď prostě neprokážeme," řekne větší kluk. Ash se zatváří vítězoslavně a oči mu zazáří nadšením.
"No vidíš! Já mám vždycky pravdu! Jak jsem říkal, všechno jsou to prostě fantazie, stejně jako můj příběh o - ...," chlapec se zarazí, když zavadí pohledem o náramkové hodinky na své levé ruce. Chvíli je nechápavě pozoruje jako kdyby to byl prapodivný cizí objekt, který ještě nikdy v životě neviděl, pak vykulí oči a hlasitě vykřikne:
"Sakra! Zatraceně! Sakra, sakra, sakra! Před deseti minutama jsem měl být na hodině matiky! Brennan mě zabije!"
Zvedne ze země svou tašku a začne do ní spěšně házet věci. Když je konečně posbírá všechny, zvedne se ze židle otočí se k Maxovi.
"Promiň, kámo, musím běžet. Můžeme se sejít třeba večer," řekne mu s omluvným pohledem,"tak čau!"
Poslední dvě slova už jen zakřičí v běhu směrem ke dveřím z knihovny, díky čemuž si vyslouží pohoršený pohled paní Farleyové, místní knihovnice.
Max jen s úsměvem pozoruje, jak mu Ash naposledy zamává ve dveřích a zmizí z dohledu. Pak si poposedne na židli a s povzdechem otevře knihu o Shakespearovi, kvůli které sem vlastně původně přišel.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sim Sim | Web | 22. května 2013 v 17:21 | Reagovat

Ty Scio jsem loni dělala taky, ale jen zkušebně, díky bohu :D jak to děláš, že máš furt z matiky jedničky? :D kouzelníku.. :D
a teď k tej povídce.... ať si řiká, kdo chce, co chce a hlavně ty, mě se to líbí :P takový.... na zamyšlení.... my vlastně fakt víme naprostý prd a chvástáme se něčím, co na sto pro nikdo nedokáže.. :D njn, lidi...

2 Ali Ali | Web | 23. května 2013 v 14:44 | Reagovat

Tak to jsem ráda, že nejsem sama s takovýma vlastnostma a že jsem našla dalšího blázna do yaoi :) Jinak povídka je moc hezká, docela by mě zajímalo, jak by pokračovali večer XD

3 Loki Loki | Web | 25. května 2013 v 10:16 | Reagovat

SCIO mi ani nepřipomínej,nemám na něj zrovna nejlepší vzpomínky (při jejich plnění jsem totiž dostala samovazbu) :-)
A musím uznat,že já už byla snad i u ukřižování Krista,ale Velký třesk jsem nezažila.Kdoví,jak to tenkrát mohlo být.Ale co ty víš,třeba tam nějaká slepice skutečně byla :-D

4 J.A, Miss Madness J.A, Miss Madness | Web | 25. května 2013 v 15:29 | Reagovat

Tobě se ti možná nelíbí, ale mně jo.

5 angel-with-devil-soul angel-with-devil-soul | Web | 26. května 2013 v 23:05 | Reagovat

Páni, to bylo úžasné, moc se mi to líbilo!! :)

6 Tili Tili | 28. května 2013 v 14:41 | Reagovat

Hezký...nespřátelíš se??

7 Arkien/Wamm Arkien/Wamm | E-mail | Web | 8. června 2013 v 11:57 | Reagovat

Podle mě je to prostě skvělý :3.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama